O rasie

Curly Coated Retriever jest najstarszym z retrieverów. Wzorzec został zarejestrowany w Wielkiej Brytanii w 1860 roku i praktycznie nie zmienił się do dziś.

Wzorzec FCI

Curly to nie jest typowy retriever jakiego znamy. To pies, który w stosunku do właściciela jest bardzo wylewny ale jednocześnie jest nieufny wobec obcych. Na przyjaźń ze strony psa tej rasy trzeba sobie zasłużyć.

To psy bardzo inteligentnie, które potrafią kombinować i za wszelką cenę stawiają na swoim. „Dobrych” rzeczy uczą się bardzo szybko, tych „złych” jeszcze szybciej. Z tego powodu przy szkoleniu bardzo ważna jest konsekwencja przewodnika, która musi być większa od… konsekwencji psa.
Wbrew „retriever” w nazwie rasy curly, jako ogół, nie ma predyspozycji do szeroko rozumianej dogoterapii – ich niechęć do zawierania przyjaźni skutecznie utrudnia taką formę pracy.
Charakterystyczną cechą rasy są małe, ciasno skręcone, loczki pokrywające ciało od potylicy aż do czubka ogona( na pozostałych partiach ciała włos jest krótki i gładki). Wbrew temu co powtarzane jest w naszym kraju curly linieje i to BARDZO, najprawdopodobniej najbardziej ze wszystkich retrieverów. Właściciele psów tej rasy śmieją się, że kręcone, czarne lub wątrobiane, klaki znajdują w dopiero co rozbitych jajkach – i żeby tylko tam! Z powodu tak obfitego linienia nie jest to rasa dla alergików czy pedantycznie dbającej o czystość w domu.

kręciołki