Zdrowie

Curly coated retriever to stara, rzadka i narażona na wiele chorób rasa. Odpowiedzialny hodowca zna listę chorób charakterystycznych i bada swoje psy przed rozmnożeniem aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych chorób u swoich szczeniąt.

Choroby najczęściej występujące w rasie:

Dysplazja stawów biodrowych( HD – hip dysplasia)
To schodzenie, którego etiologia nie jest do końca znana a występuje u większości ras zwłaszcza tych dużych i szybkorosnących. Najczęściej dziedziczna ale może być też nabyta/ np po urazie biodra/.
Wszystkie retrievery używane do hodowli i urodzone po 1.01.2006 muszą być prześwietlone w kierunku dysplazji stawów biodrowych a do hodowli dopuszczone są zwierzęta z wynikami A, B lub C przy czym zwierzęta z wynikiem C mogą być kojarzone tylko z takimi, które mają wynik A.
Oznaczenie wyników:
A – stawy biodrowe normalne
B – Stawy biodrowe prawie normalne
C – dysplazja nieznaczna
D – dysplazja częściowa (ograniczona)
E – dysplazja ciężka

Dysplazja stawów łokciowych( ED – elbow dysplasia)
Występuje o wiele rzadziej u curly niż dysplazja stawu biodrowego. Podobnie jak HD tu też etiologia nie jest do końca poznana.
Oznaczenie wyników:
ED 0/0 – normalne / wolne od dysplazji stawy łokciowe
1/1 (czy 0/1, 1/0) – lekka dysplazja
ED 2/2 (czy 0/2, 2/0) – umiarkowana dysplazja
ED 3/3 (czy 0/3, 3/0) – ciężka dysplazja

Osteochondroza( osteochondritis dissecans, OCD)
Dotyczy najczęściej stawów łokciowych psów ras dużych i szybkorosnących. Choroba ta powoduje zaburzenia w ukrwieniu fragmentów kości wskutek czego ulegają one martwicy.

Choroby oczu
Min katarakta, dystrofia rogówki, PRA, entropium, ektropium, dysplazja siatkówki. Do niedawna oczy curly badało się jedynie klinicznie jednak niedawno pojawiło się badanie genetyczne na cord1 PRA dla tej rasy! 🙂

Zapaść wysiłkowa( EIC – exercise induced collapse)
To nerwowo-mięśniowa choroba genetyczna występująca u curly oraz labradorów i chesapeake bay retrieverów. Chory pies już po krótkim wysiłku może wykazywać objawy osłabienia mięśni i mieć problemy z utrzymaniem się na nogach, czasami też występuje krótka utrata przytomności. Większość psów po takiej zapaści odzyskuje siły po ok 10-20minutach ale niestety zdarzają się też przypadki śmiertelne.
Laboratorium Laboklin przeprowadza badanie w kierunki EIC.
Oznaczenia wyników
Clear/wolny, genotyp N/N
Carrier/nosiciel, genotyp N/EIC
Affected/genetycznie chory( może mimo to nie wykazywać objawów choroby), genotyp EIC/EIC

GSDIIIa( choroba spichrzeniowa glikogenu typu IIIa)
Choroba dziedziczona autosomalnie recesywnie tzn, że pies musi otrzymać wadliwy gen od obydwojga rodziców aby zachorował. Choroba prowadzi do nagromadzania się glikogenu w komórkach wątroby i w komórkach mięśniowych, co jest z kolei przyczyną postępującego upośledzenia funkcji wielu narządów.
Oznaczenia wyników
Clear/wolny, genotyp N/N
Carrier/nosiciel, genotyp N/GSD
Affected/genetycznie chory( może mimo to nie wykazywać objawów choroby), genotyp GSD/GSD

Nowotwory, raki, guzy
Dotyka niemalże każdej rasy psów, niestety również curly.

Padaczka
Podobnie jak u ludzi psia padaczka objawia się nawracającymi napadami, które mogą przybierać różne formy od niezauważalnego drgania mięśni po drgawki obejmujące całe ciało.
Należy pamiętać, że nie wszystkie takie epizody mają podłoże padaczkowe. Mogą je wywoływać również inne przypadłości jak np zatrucia czy zaburzenia neurologiczne.

Skręt żołądka
Jest to bardzo poważna, zagrażająca życiu, choroba dosięgająca głównie psy ras dużych. Może powstawać kiedy w żołądku psa gromadzą się duże ilości gazów rozciągając jego ścianki. W efekcie żołądek może obracać się wokół własnej osi przez co zamknięty zostaje wypust a nagromadzone gazy nie mają ujścia. Jeżeli nie podejmie się natychmiastowego leczenia pies umiera w cierpieniach.

Łysienie plackowate/wzorzyste
Jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych w rasie. Niby nic takiego jednak może wskazywać na zaburzenia autoimmunologiczne.
Łysiejące psy zazwyczaj wiodą normalne życie choć częściej u nich zdarzają się alergie, problemy z płodnością i hormonami wzrostu( wzrost psa zatrzymuje się przy ok 20kg).