O rasie

Rasa Flat Coated Retriever powstała w XIX wieku a Kennel Club zarejestrował rasę w roku 1898. Pierwszy oficjalny wzorzec powstał w 1923.

z BasiSfory

Klasyfikacja w:
– FCI:
– grupa VIII
– sekcja 1
– numer wzorca 121
– AKC:
– sporting
– UK KC:
– gundog

Wygląd:
– Głowa: długa i dobrze uformowana
– Oczy: średniej wielkości o barwie ciemnokasztanowej do orzechowej
– Uszy: małe, przylegające do głowy
– Klatka piersiowa: głęboka, dobrze zaznaczona w okolicy mostka
– Ogon: krótki, prosty, noszony nie wyżej niż linia grzbietu
– Włos: gęsty, prosty i gładki. Kończyny, klatka piersiowa i ogon dobrze porośnięte. Umaszczenie czarne lub wątrobiane, jasne( żółte, biszkoptowe) uznawane jest za błąd
– Wzrost:
– psy : 56 – 61 cm
– suki: 51 – 56 cm
waga: 25 – 36 kg

ala4

Charakter:
Flat to pies inteligentny i bardzo przywiązany do opiekuna. Szybko się uczy. Dojrzewa póĽno – jest psim „Piotrusiem Panem”, wiecznie wesołym, skorym do zabaw i psot „szczeniakiem”.

Flaty są bardzo ufne, nawet do obcych – nie nadają się do stróżowania.

Doskonale sprawdzają się w dogoterapii – są bardzo cierpliwe i delikatne w stosunku do dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że flat jest psem dość dużym i nie wolno pozostawiać tandemu pies – dziecko bez opieki. Żywiołowy pies mógłby niechcący, w czasie zabawy zrobić dziecku krzywdę.

Flaty potrzebują dużo ruchu i zajęcia. Jeśli się nudzą, znajdą sobie same jakąś „robotę”, niekoniecznie akceptowaną przez opiekuna.

Flaty nie tolerują krzyku i przemocy – prowadzone „twardą ręką” zamykają się w sobie i stają się strachliwe. Wymagają natomiast konsekwencji, doskonale potrafią wykorzystać wszystkie „słabości” opiekuna. 🙂

Flat otoczony ciepłem i serdecznością jest doskonałym przyjacielem rodziny.