Rasa Flat Coated Retriever powstała w XIX wieku a Kennel Club zarejestrował rasę w roku 1898. Pierwszy oficjalny wzorzec powstał w 1923.

z BasiSfory

Klasyfikacja w:
- FCI:
- grupa VIII
- sekcja 1
- numer wzorca 121
- AKC:
- sporting
- UK KC:
- gundog

Wygląd:
- Głowa: długa i dobrze uformowana
- Oczy: średniej wielkości o barwie ciemnokasztanowej do orzechowej
- Uszy: małe, przylegające do głowy
- Klatka piersiowa: głęboka, dobrze zaznaczona w okolicy mostka
- Ogon: krótki, prosty, noszony nie wyżej niż linia grzbietu
- Włos: gęsty, prosty i gładki. Kończyny, klatka piersiowa i ogon dobrze porośnięte. Umaszczenie czarne lub wątrobiane, jasne( żółte, biszkoptowe) uznawane jest za błąd
- Wzrost:
- psy : 56 – 61 cm
- suki: 51 – 56 cm
waga: 25 – 36 kg

ala4

Charakter:
Flat to pies inteligentny i bardzo przywiązany do opiekuna. Szybko się uczy. Dojrzewa póĽno – jest psim „Piotrusiem Panem”, wiecznie wesołym, skorym do zabaw i psot „szczeniakiem”.

Flaty są bardzo ufne, nawet do obcych – nie nadają się do stróżowania.

Doskonale sprawdzają się w dogoterapii – są bardzo cierpliwe i delikatne w stosunku do dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że flat jest psem dość dużym i nie wolno pozostawiać tandemu pies – dziecko bez opieki. Żywiołowy pies mógłby niechcący, w czasie zabawy zrobić dziecku krzywdę.

Flaty potrzebują dużo ruchu i zajęcia. Jeśli się nudzą, znajdą sobie same jakąś „robotę”, niekoniecznie akceptowaną przez opiekuna.

Flaty nie tolerują krzyku i przemocy – prowadzone „twardą ręką” zamykają się w sobie i stają się strachliwe. Wymagają natomiast konsekwencji, doskonale potrafią wykorzystać wszystkie „słabości” opiekuna. :)

Flat otoczony ciepłem i serdecznością jest doskonałym przyjacielem rodziny.