Zdrowie

Flaty to dość zdrowa rasa jednak występuje kilka chorób charakterystycznych.

Dysplazja stawów biodrowych( HD – hip dysplasia)
To schodzenie, którego etiologia nie jest do końca znana a występuje u większości ras zwłaszcza tych dużych i szybkorosnących. Najczęściej dziedziczna ale może być też nabyta/ np po urazie biodra/.
Wszystkie retrievery używane do hodowli i urodzone po 1.01.2006 muszą być prześwietlone w kierunku dysplazji stawów biodrowych a do hodowli dopuszczone są zwierzęta z wynikami A, B lub C przy czym zwierzęta z wynikiem C mogą być kojarzone tylko z takimi, które mają wynik A.
Oznaczenie wyników:
A – stawy biodrowe normalne
B – Stawy biodrowe prawie normalne
C – dysplazja nieznaczna
D – dysplazja częściowa (ograniczona)
E – dysplazja ciężka

Dysplazja stawów łokciowych( ED – elbow dysplasia)
Występuje o wiele rzadziej u curly niż dysplazja stawu biodrowego. Podobnie jak HD tu też etiologia nie jest do końca poznana.
Oznaczenie wyników:
ED 0/0 – normalne / wolne od dysplazji stawy łokciowe
1/1 (czy 0/1, 1/0) – lekka dysplazja
ED 2/2 (czy 0/2, 2/0) – umiarkowana dysplazja
ED 3/3 (czy 0/3, 3/0) – ciężka dysplazja

Zwichnięcie rzepki( PL, patella luxation)
To schorzenie stawu kolanowego polegające na złym wykształceniu kośćca utrzymującego staw kolanowy w odpowiedniej pozycji przez co dochodzi do przemieszczenia się rzepki powodując ostry ból i kulawiznę.
Wyniki oznacza się w stopniach od najlżejszego I po najcięższy IV przy czym PL 0/0 oznacza, że pies jest zdrowy.

Osteochondroza( osteochondritis dissecans, OCD)
Dotyczy najczęściej stawów łokciowych psów ras dużych i szybkorosnących. Choroba ta powoduje zaburzenia w ukrwieniu fragmentów kości wskutek czego ulegają one martwicy.

Choroby oczu
Min katarakta, dystrofia rogówki, PRA, entropium, ektropium, dysplazja siatkówki i goniodysplazja.

Nowotwory, raki, guzy
Dotyka niemal każdej rasy( jak i psów nierasowych) ale flaty są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju guzy. Jest to najpoważniejszy problem zdrowotny w tej rasie a statystyki są niestety bardzo smutne – dużo flatów choruje i dużo umiera( również jak młode psy) z powodu nowotworów.

Skręt żołądka
Jest to bardzo poważna, zagrażająca życiu, choroba dosięgająca głównie psy ras dużych. Może powstawać kiedy w żołądku psa gromadzą się duże ilości gazów rozciągając jego ścianki. W efekcie żołądek może obracać się wokół własnej osi przez co zamknięty zostaje wypust a nagromadzone gazy nie mają ujścia. Jeżeli nie podejmie się natychmiastowego leczenia pies umiera w cierpieniach.